Zaznacz stronę

Nadmierne wypadanie włosów powoduje gwałtowne przerzedzenie lub utratę włosów w niektórych obszarach lub na całej skórze głowy. Nadmierna utrata włosów jest związana z zaburzeniami hormonalnymi, przeciążeniem fizycznym lub emocjonalnym, dziedziczną predyspozycją itp. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Włosy mogą wypadać z głowy, brwi, rzęs, brody, wąsów, pach.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

U osób w podeszłym wieku przerzedzenie włosów spowodowane jest związanymi z wiekiem zmianami skórnymi i jest tak samo naturalne ja ogólne starzenie się organizmu. W przeciwnym razie, utrata włosów u mężczyzn i kobiet jest najczęściej powodowana przez problemy hormonalne i choroby, które powodują te problemy.

Po problemach hormonalnych główny czynnik prowadzący do utraty włosów można uznać za dziedziczny. Dla niektórych narodowości problem łysienia jest wielką rzadkością. Do takich narodów należą na przykład Chińczycy. Zjawisko to prawdopodobnie wytłumaczyć faktem, że w ich diecie jest wiele pokarmów zawierających witaminy z grupy B: ryby, soja, ryż brązowy, warzywa, prawie niepodlegających obróbce cieplnej.

Współcześni dermatolodzy uważają, że nadmierne wypadanie włosów i nawet całkowite łysienie mogą wystąpić z powodu skurczu podskórnych naczyń krwionośnych spowodowanych zaburzeniami czynnościowymi układu nerwowego. Powodem tego może być szok psychiczny (duża liczba łysienia jest znana po różnych wstrząsach nerwowych), depresja psychiczna, stres, ogniska zakażenia, uszkodzenie nerwów czaszkowych.

Nadmiernemu wypadaniu włosów może towarzyszyć bliznowacenie skóry. Z łysieniem, które nie prowadzi do bliznowacenia, mieszek włosowy może dalej funkcjonować, z którego wyrastają nowe włosy. Ale z bliznowatymi mieszkami włosów z reguły są niszczone, co uniemożliwia ich wzrost. Takie wypadanie włosów może być wynikiem urazu mechanicznego lub chemicznego i przedłużonego napięcia włosów z nadmiernym pociąganiem. Ogólnie rzecz biorąc, nadmierne wypadanie włosów może być wrodzone, androgenetyczne (przedwczesne), objawowe (związane z chorobami podstawowymi) lub przejściowe.

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn

Najbardziej rozpowszechnioną postacią nadmiernego wypadania włosów jest androgenetyczna utrata włosów, która występuje z powodu niekorzystnego wpływu męskiego hormonu i zmian związanych z wiekiem. Dlatego ta choroba nazywa się łysieniem typu męskiego, a większość mężczyzn cierpi właśnie na takie androgenetyczne łysienie.

Nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się od pojawienia się łysych plam na czole lub z wypadaniem włosów na wierzchołku. Z czasem wzrasta łysienie. Cykl rozwoju włosów w tym obszarze głowy zostaje zakłócone i ostatecznie ustaje. Przerzedzenie włosów, skraca czas ich życia, stopniowo przestają rosnąć i pojawia się łysina.

Łysienie typu męskiego może rozpocząć się już w okresie dojrzewania, ale zwykle występuje u mężczyzn po 30-40 latach. Chociaż wielu mężczyzn jest łysiejących, zwykle zależy to od cech genetycznych i indywidualnych danej osoby. W wielu przypadkach ostrożna pielęgnacja DrHair pomaga spowolnić utratę włosów.

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet lub łysienie typu żeńskiego

Kobiety z reguły mają okresowe łysienie, które może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Z reguły wyraża się to w jednolitym znaczącym przerzedzaniu włosów na głowie. W przypadku nadmiernego wypadania włosów typu androgenowego powiązane ono jest z podwyższonym poziomem androgenów (hiperandrogenizm) i czynnikami genetycznymi.

Natomiast nadmierne wypadanie włosów u kobiet typu rozlanego spowodowane jest niedoborem żelaza, zaburzeniami hormonalnymi oraz problemami natury psychicznej. Próbowanie traktowania choroby przepisami babci pomaga tylko wtedy, gdy są używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli kobieca utrata włosów jest spowodowana chorobą autoimmunologiczną, łuski cebuli i olej łopianowy nie pomogą.

Nie warto oszczędzać na leczeniu wypadania włosów. Bez względu na to, jak prawdziwa była rada przyjaciela lub przepis babki, przy pierwszych oznakach nadmiernego wypadania włosów trzeba skonsultować się z trichologiem.