Zaznacz stronę

Program Mieszkanie dla Młodych to idealna okazja na start dla młodych osób, które chciałyby kupić swoje mieszkanie. Dzięki niemu mogą liczyć na dofinansowanie do kredytu, a więc pozwolić sobie na lepsze warunki mieszkalne. Ceny mieszkań w Warszawie są duże, więc taka pomoc finansowa jest czasami jedynym wyjściem młodych, którzy chcą kupić lokum. Pytanie brzmi – jak uzyskać dofinansowanie na zakup mieszkania w Warszawie?

Sprawdźmy czy spełniamy warunki

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy zrobić chcąc ubiegać się o dofinansowanie jest sprawdzenie, czy w ogóle kwalifikujemy się do programu. Pierwszym warunkiem jest wiek – jeżeli przekroczyliśmy 35 lat (a w przypadku małżeństwa młodszy partner) możemy zapomnieć o dofinansowaniu. Jeśli nie ukończyliśmy tego wieku, mamy prawo do ubiegania się o pomoc państwa. Poza wiekiem osoby ubiegające się o dofinansowanie nie mogą być właścicielami żadnego innego domu lub mieszkania, a to, które planują kupić musi służyć ich potrzebom. Nie może zostać więc wynajęte komuś innemu.

Powyższych warunków nie stosuje się jednak w pewnych okolicznościach, które wprowadziła nowelizacja programu. Chodzi o osoby, które wychowują co najmniej trójkę małoletnich dzieci lub dzieci, które posiadają zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Poza tym, oczywiście, małżonkowie lub singiel ubiegający się o dofinansowanie musi mieć zdolność kredytową do kupna wybranego mieszkania. Bez tego ani rusz.

Krok drugi – wybór mieszkania i podpisanie umowy

To ta przyjemna, ale najtrudniejsza część. W danym mieszkaniu spędzimy zapewne resztę życia, więc wybór musi być niezwykle mocno przemyślany – sprawdźmy metraż, lokalizację, kwestie logistyczne (między innymi komunikację miejską, dojazd do pracy i do szkoły), planowane inwestycje w okolicy i przede wszystkim cenę.

Po wyborze mieszkania musimy podpisać umowę z deweloperem, dopiero wtedy możliwe jest ubieganie się o kredyt. Wystarczającym dowodem zakupu dla banku będzie umowa przedwstępna.

Wybieramy się do banku

Kiedy zdecydujemy się już na mieszkanie nadchodzi czas na wybranie się do banku, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy projekcie „Mieszkanie dla Młodych”. Na pierwszym spotkaniu z doradcą dowiemy się, jakie dokumenty będą potrzebne w celu złożenia wniosku i naszym zadaniem będzie ich skompletowanie. Od razu ostrzegamy, będzie ich sporo.

Na pewno czeka nas wycieczka do ZUS czy Urzędu Skarbowego, konieczne mogą być również akty urodzenia, orzeczenia o rozwodzie i separacji. Na pewno będziemy musieli dostarczyć oświadczenia, w których zadeklarujemy, że nie posiadamy żadnego mieszkania, a wybrane przez nas mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego. Z kolei deweloper musi wystawić oświadczenie, że mieszkanie spełnia wymogi programu.

Ostatni krok – złożenie wniosku

Kiedy mamy już wszystkie dokumenty możemy udać się do banku w celu złożenia wniosku o dofinansowanie. Od momentu naszej wizyty bank ma 60 dni na to, żeby podjąć decyzję i przeanalizować wszystkie dokumenty. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaniemy zaproszeni do banku w celu podpisania umowy kredytowej. Kiedy już będziemy ją mieć udajemy się do notariusza, gdzie w obecności dewelopera podpisujemy akt notarialny, który będzie potrzebny do dokonania wpisu w księgach wieczystych. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności bank przeleje pieniądze na konto.

 

Dowiedz się więcej na temat finansowania mieszkań na zakup mieszkania w Warszawie.