Zaznacz stronę

Czy myślisz o zakupie zegarka na rękę online? Dołącz do wszystkich! Zegarki stały się jednym z najpopularniejszych zakupów online. Ale jak już można stwierdzić, ogromna różnorodność stylów i marek może być nieco myląca. Oto kilka wskazówek, które, mam nadzieję, pomogą Ci zawęzić wybór.

Rozmiary zegarka

Najpierw pojawia się kwestia wielkości. Zegarki stały się znacznie większe w ciągu ostatnich kilku lat. Podczas gdy typowy męski zegarek mierzył 32-35 mm kilka lat temu, nowsze męskie zegarki mają średnią 38-42 mm, a niektóre nawet 55 mm. Zegarki prostokątne są oczywiście węższe niż okrągłe zegarki. Średnia szerokość koperty dla prostokątnego zegarka męskiego wynosi 28-34 mm. Większe zegarki świetnie wyglądają na zdjęciach, ale jeśli nie wypróbowałeś go i nie polubiłeś – wielki zegarek może być świetnym elementem konwersacji – prawdopodobnie powinieneś pozostać w zasięgu 40 mm.

Zegarki damskie również stały się większe, chociaż wiele kobiet decyduje się teraz na noszenie męskich zegarków. Duży zegarek na nadgarstku kobiety może być pewnego rodzaju odważnym pokazem mody. Ale jeśli kupujesz zegarek damski średniej wielkości, wszystko poniżej 24 mm będzie uważane za “małe”, 24-28 mm “średnie” a 28 mm i wyżej – duże. Średni rozmiar damskiego prostokątnego zegarka będzie się wahał między 18-22 mm.

Kwarcowy vs Mechaniczny

Być może słyszałeś terminy “kwarc” i zegarek “mechaniczny” lub “automatyczny”, ale tak naprawdę nie wiesz, jaka jest różnica, oraz który jest lepszy. Zegarek kwarcowy to po prostu elektroniczny zegarek, zwykle zasilany baterią, chociaż niektóre są słoneczne, a inne są zasilane kinematyczne. Wysokiej jakości zegarek kwarcowy jest niezwykle dokładny i niezawodny. Są również relatywnie tańsze niż zegarki mechaniczne. Jedyną konserwacją, jakiej wymagają, jest okazjonalna wymiana baterii. Zegarek kwarcowy to najlepszy wybór dla większości osób, które chcą po prostu niedrogi, niezawodny zegarek, który wskaże czas.

Większość zegarków Citizen ma technologię “Eco-Drive”, która jest po prostu fantazyjnym sposobem na powiedzenie “kwarcowy zegarek zasilany energią słoneczną”. Takie zegarki nie mają baterii, którą trzeba wymienić, ale wewnętrzny kondensator, który będzie zasilał zegarek przez kilka miesięcy po pełnym naładowaniu. Casio i wielu innych producentów również oferuje zegarki zasilane energią słoneczną.

Zegarek mechaniczny to zwijany zegarek zasilany sprężyną, która zamienia serię kół zębatych i ostatecznie wskazówek. Jest to bardziej tradycyjna technologia, która pochodzi sprzed kilkuset lat. “Automatyczne” zegarki mechaniczne są samoczynne. Działa to w ten sposób, że mały wirnik z tyłu zegarka obraca się z każdym ruchem, gdy nosisz zegarek. Obraca się i skręca sprężynę, która zasila zegarek. Gdy sprężyna zostanie całkowicie nawinięta, zwykle będzie zasilała zegarek przez około 42 godziny, zanim będzie musiała zostać ponownie nawinięta.

Zegarki mechaniczne są popularne wśród kolekcjonerów i entuzjastów zegarków. Prawidłowo utrzymany, dobrej jakości zegarek mechaniczny może trwać całe Twoje życie, a nawet stać się pamiątką, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Analogowy vs cyfrowy

Zegarki analogowe to po prostu zegarki z ruchomymi wskazówkami. Cyfrowy zegarek to zegarek z małym ekranem LED lub ekranem LCD, który wyświetla czas w formacie cyfrowym. Zegarki analogowe uważane są za nieco bardziej eleganckie i szykowne, a także tradycyjne. Funkcja analogowego zegarka jest zwykle ograniczona do czasu, dnia, daty, czasami stoper lub alarm. Zegarki cyfrowe często zapewniają znacznie więcej funkcji niż zegarki analogowe. Niektóre z nowszych zegarków cyfrowych są wyposażone w takie funkcje, jak kompasy elektroniczne, wysokościomierze, barometry, termometry, timery i wiele alarmów.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest “kryształ”. Kryształ to szkło, które zakrywa tarczę. Kryształy są zwykle wykonane z akrylu, szkła mineralnego lub kryształu szafiru hodowlanego. Akrylowe bardzo łatwo zarysować, ale mogą być również polerowane, aby usunąć drobne otarcia.

Szkło mineralne jest bardziej odporne na zadrapania niż akryl, ale nie można go polerować, gdy zostanie zadrapane, chociaż jest stosunkowo tanie w wymianie. Zegarek z kryształem mineralnym dobrej jakości powinien utrzymać się całkiem dobrze, jeśli jesteś delikatny podczas obchodzenia się ze swoim zegarkiem.

Szafirowy kryształ jest praktycznie niemożliwy do zarysowania, a teoretycznie może być zadrapany tylko przez diament lub inny szafir. Zegarki z kryształami szafiru są zazwyczaj droższe, ale wyglądają jak nowe przez znacznie dłuższy czas.

Jeśli szukasz zegarka typu “koń roboczy”, który masz zamiar nosić przez większość dni, przez długi czas, to materiał koperty jest bardzo ważny. Solidne zegarki ze stali nierdzewnej, tytanu lub złota wytrzymają znacznie dłużej niż zegarki zbudowane z metalu nieszlachetnego i pokryte innym materiałem. Nie rdzewieją i są mniej podatne na wywoływanie reakcji alergicznych na skórze.

Szwajcarski vs japoński

Najlepsze zegarki na świecie są produkowane w Szwajcarii lub w Japonii. Japończycy są prawdopodobnie najlepiej znani z zegarka kwarcowego. Seiko, Citizen i Casio są największymi japońskimi producentami zegarków i są bardzo szanowani ze względu na ich jakość. Kupując szwajcarski zegarek, poszukaj małej etykiety na tarczy z napisem “Swiss Made”. To gwarantuje, że zegarek został skonstruowany w Szwajcarii i spełnia minimalny standard jakości wymagany przez szwajcarski rząd. Szwajcarzy są najbardziej znani z zegarków mechanicznych, ale produkują również wysokiej jakości zegarki kwarcowe.

Skórzana vs metalowa bransoletka

Jest to głównie kwestia gustu, ale są też inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Skórzane paski są bardzo wygodne, lekkie i bardziej eleganckie, ale należy je wymieniać okresowo, ponieważ pot i brud z nadgarstka powoduje ich zużycie w miarę upływu czasu. Metalowe bransoletki są bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych niż w innych miejscach i są bardzo trwałe, chociaż niektóre osoby uważają je za mniej wygodne. Gumowe paski łączą wytrzymałość metalowych bransoletek z wygodą skóry. Stają się coraz bardziej akceptowalne w eleganckich sytuacjach i czasami są widziane na dość drogich zegarkach.

Kiedy kupujesz zegarek online, upewnij się, że czujesz się komfortowo z polityką zwrotów sprzedawcy, aby móc zwrócić zakupiony zegarek, jeśli nie jest to dokładnie to, czego oczekiwałeś. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów zakupionych online, należy również dokładnie obejrzeć zegarek od razu po jego otrzymaniu, aby natychmiast zgłosić problem dostawcy. Więksi dostawcy są na ogół bardzo dobrzy w kontroli jakości.

Jeśli masz duży nadgarstek – ponad 20 cm dla mężczyzny i ponad 17 cm dla kobiety – powinieneś zdawać sobie sprawę, że nie każdy zegarek będzie pasował do ciebie po wyjęciu z pudełka. Handlarze zegarków online zwykle mają świetny dział obsługi klienta, który może pomóc Ci znaleźć zegarek, który będzie pasował.

Ostatnia wskazówka, dla kupujących zegarek online, to szukać dostawcy, który ma codzienne oferty. Oprócz wygody i wyborów, większość internetowych sprzedawców zegarków oferuje codzienne promocje, które mogą zaoszczędzić setki, jeśli nie tysiące na wybranym przez Ciebie zegarku. Jeśli znajdziesz sprzedawcę, który ma codzienne promocje, ale Twój ulubiony zegarek nigdy nie wydaje się trafiać do sprzedaży, zadzwoń do niego bezpośrednio i poproś o umowę. Zdziwiłbyś się, jak często oferują zniżki na miejscu.

Powodzenia!