Zaznacz stronę

Wpadnięcie w pułapkę kredytową (czy też pożyczkową) to bez wątpienia jedno z największych zagrożeń jakich może doświadczyć szary konsument w świecie finansów. Nieodpowiedzialne zarządzanie swoimi finansami połączone z odrobiną pecha (na przykład nieoczekiwany wydatek związany ze zdarzeniem losowym – kłopoty zdrowotne) mogą nas w bardzo krótkim czasie doprowadzić wręcz do ruiny. Poziom zadłużenia Polaków porównując do innych krajów Unii Europejskiej jest jeszcze stosunkowo niski jednak to co najbardziej niepokojące pożyczamy co raz więcej na co raz to mniej potrzebne rzeczy – taka jest natura gospodarki. Jeśli chodzi o cel zadłużania się to generalnie rzecz biorąc nie powinna być to konsumpcja – gdyż z przesadnej konsumpcji nie mamy nigdy żadnych długoterminowych korzyści natomiast z inwestycji jak najbardziej takie korzyści można mieć.

Kredyt na edukacje lub tak zwany kredyt studencki ma jak najbardziej sens gdyż zwiększając nasze kwalifikacje nie tylko możemy szybko uzyskać zwrot z takiej inwestycji ale również możemy osiągać z tej wiedzy dożywotnie zyski (na przykład podwyżka w pracy lub awans na lepsze bardziej prestiżowe stanowisko). Najbardziej typową sytuacją jeśli chodzi o wpadanie w pułapki kredytowe (pożyczkowe) jest moment w którym brakuje nam pieniędzy na spłatę raty wcześniej zaciągniętego zobowiązania. W takim czasie duża procent osób pokrzywdzonych przez system bankowy (można tak powiedzieć gdyż teraz banki po prostu wciskają nam kredyty – a stwierdzenie dosyć często używane przez ludzi a więc staranie się o pożyczkę jest po prostu dużym nadużyciem. W dzisiejszych czasach pożyczkę się po prostu bierze) na spłatę raty bankowej bierze kolejną pożyczkę i po prostu w pewnym momencie się od brania pożyczek uzależnia. Mało kto wie ale od brania pożyczek można się po prostu silnie uzależnić podobnie jak od alkoholu hazardu czy narkotyków.

Branie pożyczki na spłatę poprzedniej to oczywiście ogromny błąd gdyż w ten sposób w bardzo prosty sposób wpadniemy w pułapkę kredytową. Najlepszym rozwiązaniem w momencie gdy wiemy o tym że wkrótce może nam zabraknąć pieniędzy na spłatę pożyczki jest po prostu ograniczenie wydatków lub zwiększenie dochodów poprzez na przykład wzięcie dodatkowej pracy na jakiś czas na przykład co drugi weekend. Jeśli mieszkamy w dużym mieście to taka praca jest wręcz na wyciągnięcie ręki. Jednak zdecydowanie cudownym środkiem na unikanie pułapek kredytowych jest bez wątpienia odpowiedzialne zaciąganie swoich zobowiązań.