Zaznacz stronę

Trendy w projektowaniu stron www mają tendencję zarówno do szybkiego przychodzenia jak i odchodzenia. Dynamiczny Web design jednakże wygląda coraz bardziej na jeden z trendów, które pewnego dnia staną się branżowym standardem.Dynamiczny Web design polega na zaprojektowaniu strony internetowej w taki sposób, aby jej wygląd zmieniał się w zależności od wymiarów rozdzielczości ekranu, na którym jest ona wyświetlana. Ma to wpływ na układ (łącznie z menu), rozmiar obrazków/filmów, a teraz również na ilość tekstu wyświetlanego na stronie, jeżeli rozmiar przeglądarki internetowej jest zredukowany. Rezultatem są witryny, które mają na celu utrzymanie najważniejszych elementów na ekranie, bez względu na rozmiar i orientację przeglądarki.Trzy najważniejsze elementy dynamicznego Web designu:Z uwagi na wiele wyzwań, metod oraz czynników związanych z dynamicznym projektem, często nie jesteśmy do końca przekonani czy jego wprowadzenie przyniesie nam wymierne korzyści.

Jako profesjonaliści, musimy zrozumieć jego wartość z punktu widzenia designu, procesu produkcyjnego oraz marketingu. Ważne jest uświadomienie sobie jego wpływu na klientów. Przed jego wprowadzeniem, każdy wykonawca powinien zdać sobie sprawę z kluczowych czynników, które muszą być dobrze zrozumiane: Projektowanie Designu Projektowanie stron internetowych to skomplikowany proces. Dodawanie elementów dynamicznych komplikuje go nawet jeszcze bardziej ? strona musi być odpowiednio wyświetlana już nie tylko na tradycyjnych monitorach, ale również na tabletach, telefonach komórkowych czy smart fonach. Oznacza to, że gdy strona jest projektowana jako dynamiczna, wymaga stworzenia dwóch dodatkowych projektów: jednego dla rozdzielczości stosowanej w tabletach (o szerokości mniejszej niż 980px) i kolejnego dla telefonów komórkowych. Poniżej przedstawiam przykłady dynamicznych projektów stron zgodny ze standardami WC3. Każdy z tych układów wymagał zmiany priorytetów treści, która jest wyświetlana w zależności od wymiarów przeglądarki.

Strona typu ecommerce, zawierająca duże, skomplikowane menu nawigacyjne, które jest kluczowe dla użytkownika, również powinno zostać zreorganizowane dla wyświetlaczy komórkowych.Ważne jest, aby przy procesie projektowania ciągle mieć na uwadze, że Twój układ strony będzie skalowany w dół w wersji mobilnej. Należy także pamiętać, że rozmiar ekranu wpłynie na wielkość czcionek, wezwania do działania, menu, nawigacji, formularzy oraz innych ważnych elementów.Proces tworzenia stronyJak zostało to opisane powyżej, istnieje wiele sposobów na wprowadzenie dynamicznego Web designu do układu strony. Jest to równoznaczne z istnieniem wielu metod, które można zastosować przy jego zaprogramowaniu. Każda aplikacja dynamiczna wymaga osobnego procesu wykonania oraz stawia inne wyzwania. Trzeba pamiętać, że stworzony kod musi zapewnić alternatywne wersje wyświetlania na różnych ekranach. Twórcy stron muszą zapomnieć o układach opartych na wymiarach podanych w pikselach i stosować wartości procentowe, umieszczane w plikach CSS. Wartości absolutne oraz niezmienne muszą również zostać porzucone w cel stworzenia elastycznego układu.

Obrazy z kolei muszą cechować się minimalną wagą, aby ich czas wczytywania na urządzeniach mobilnych był maksymalnie krótki. Twórcy strony muszą również rozważyć jak pliki zewnętrzne (takie jak CSS czy JavaScript) będą załączane, aby nie wpływać na czas wczytywania.Wpływ SEO Optymalizacja w wynikach wyszukiwania (SEO) odgrywa ogromną rolę z tym, czy Twoja strona osiagnie sukces w internecie. Nie ma sensu tworzenia strony, której nikt nie znajdzie. Oznacza to, że cele SEO muszą być brane pod uwagę na każdym etapie budowy strony (łącznie z projektowaniem). Na szczęście, dynamiczne strony są same z siebie przyjazne wyszukiwarkom. Oczywiście jeżeli zostały dobrze zrobione. Możliwość poprawnego wyświetlania strony w każdej przeglądarce, niezależnie od wielkości ekranu wygląda bardzo dobrze z perspektywy SEO. Tworzenie wielu stron z dużym prawdopodobieństwem obniży wyniki SEO, ze względu na fakt, iż każda strona będzie miała oddzielnie liczony ruch użytkowników. Więc dlaczego by nie wysyłać wszystkich na jedną stronę? Unikniemy stosowania przekserowań, pozwolimy użytkownikom urządzeń mobilnych na dzielenie się linkami z innymi oraz na wystawianie ocen naszej witrynie. Wreszcie ruch będzie kumulowany, co wpłynie bardzo dobrze na wyniki SEO. Dynamiczny Design podstarza użytkownikom całkiem nowych doświadczeń, zwiększa nasze szanse na wysokie pozycje w wyszukiwarkach jak Google, eliminuje potrzebę posiadania wielu wersji stron na każda platformę. Wciąż jest to jednak nowa praktyka, a jej adaptacja wymaga jasnego zrozumienia i indywidualnej analizy każdego przypadku.

Proces projektowania, tworzenia, oraz optymalizacji będzie zależał od wielu czynników, takich jak skala i złożoność projektu Twojej strony www. Czasami można nawet dojść do wniosku, że wprowadzenie dynamicznego designu nie ma większego sensu, a praca włożona w przeprojektowanie strony nie będzie miała wpływu na jej osiągnięcia.Od czego więc zacząć? Jeżeli rozważasz wprowadzenie poważnych zmian, odświeżenie strony www lub jej wykonanie (jeżeli jeszcze nie posiadasz strony, na co czekasz?!) skontaktuj się z lokalną agencją interaktywną.