Zaznacz stronę

Reprezentacja Polski w piłce nożnej to, można powiedzieć, najgorętszy towar w ostatnim czasie. Polacy przełamali czarną serię niechlubnych porażek, słabych występów i rozgrywania meczów „o honor”, żeby stać się jedną z najlepszych drużyn na świecie. Do pełnego zachwytu jeszcze długa droga (a nie oszukujmy się, zarówno kibice, jak i sami piłkarze mają ogromne ambicje), ale nie sposób Polakom odmówić tego, że znajdują się, w pozytywnym sensie, na językach wszystkich fanów piłki nożnej w kraju.

Nawet jeżeli nie interesujesz się piłką, nie mowy, żeby ominęło cię piłkarskie szaleństwo – zbliżają się Mistrzostwa Świata w Rosji, więc piłkarskie biało-czerwone szaleństwo będzie się tylko napędzało. Co powinieneś wiedzieć o Reprezentacji Polski i jej meczach, żeby móc przeprowadzić swobodną rozmowę ze znajomymi? Przekonaj się, że fani naprawdę mają to na myśli, kiedy mówią „Łączy nas piłka”.

Najwyższe miejsce w historii

Na początku musisz wiedzieć, że każdy fan piłki reprezentacyjnej uważnie śledzi ranking FIFA, który „ustawia w rzędzie” reprezentacje w piłce nożnej z całego świata. Punkty w rankingu przyznawane są za mecze oficjalne rozgrywane między reprezentacjami, w przyznawaniu których bierze się pod uwagę nie tylko wynik spotkania, ale również wagę meczu i samego przeciwnika. Pod uwagę bierze się spotkania z ostatnich czterech lat, to znaczy, że mistrz świata wcale nie musi być na pierwszym miejscu w rankingu, jeżeli po zdobyciu trofeum nie będzie zdobywał punktów.

Na rok przed Mistrzostwami Świata w Rosji Polska zajmuje 11. miejsce w rankingu, a to najwyższe miejsce w historii, jakie kiedykolwiek zajmowała. A właściwie od kiedy istnieje ranking czyli od 1992 roku. Reprezentacja Polski w latach 70. i na początku lat 80. (3. miejsce na Mistrzostwach Świata w Niemczech i Hiszpanii).

Fenomen Lewandowskiego

Robert Lewandowski, napastnik, jest nazywany najlepszym polskim piłkarzem. Zawodnik jest obecnie reprezentantem niemieckiego Bayernu Monachium i wyceniany jest na 80 mln Euro. Dla porównania najlepsi zawodnicy z polskiej Ekstraklasy wyceniani są na maksymalnie 4 mln Euro, a często są to kwoty dużo niższe.

Lewandowski co roku jest też pretendentem do zdobycia tytułu króla strzelców Bundesligi, zbliża się także do pierwszej „10” najlepszych strzelców Ligi Mistrzów. Póki co, z 40 bramkami na koncie zajmuje 12 lokatę w tym rankingu.

Cudotwórca Adam Nawałka

Selekcjoner Biało-Czerwonych jest wręcz ubóstwiany przez kibiców, którzy widzą w nim drugiego Kazimierza Górskiego. Nawałka w 2013 roku przejął reprezentację, która była w rozsypce, przegrywała mecz za meczem i, co tu dużo mówić, nie wzbudzała emocji innych niż politowanie i śmiech. W tamtym roku Polska zajmowała najgorsze w historii, 78 miejsce w rankingu FIFA.

Pierwsze mecze pod wodzą Adama Nawałki nie wróżyły szczęścia. Polska przegrała ze Słowacją (0:2) i zremisowała z Irlandią (0:0). Udało mu się jednak dokonać „cudu” i zbudować drużynę, która awansowała do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w 2016 roku. Polacy ostatecznie zajęli 7. miejsce po przegranej z Portugalią w rzutach karnych.