Zaznacz stronę

Jeśli prześledzimy uważnie wykres cen ropy naftowej na świecie można zauważyć praktycznie na pierwszy rzut oka że ceny ropy naftowej są najniższe od wielu lat. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze na świecie odkrywane są coraz to nowsze złoża ropy naftowej i możemy być pewni że wystarczy nam jej jeszcze na wiele lat. Oczywiście już po wojnie kraje, którym najbardziej zależy na tym aby ropa naftowa była jak najdroższa puszczały do mediów plotki które mówiły o tym, że jeszcze przed rokiem milenijnym ropy naftowej na świecie zabraknie. Jeśli tego typu spekulacje medialne mogły by doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej na świecie o zaledwie kilka procent przez kilkanaście dni to właściciele roponośnych działek mogli się w ten sposób wzbogacić o wiele miliardów dolarów.

Oczywiście od tamtego czasu co jakiś czas pojawiają się plotki o kończących się złożach ropy naftowej i mimo to że robi to na inwestorach pewne wrażenie nie jest ono już na pewno tak silne jak kiedyś i handlarze ropą biorą już to zdecydowanie mniej serio, jednak na pewno słowa firmowane przez przekupionych naukowców robią jednak jakieś wrażenie, gdyż sieją pewien niepokój i zamęt wśród ludzi z branży. Oczywiście tego typu spekulacje nie działają już tak mocno jak kiedyś więc postanowiono jakiś czas temu, że główni gracze na rynku ropy naftowej będą między sobą ustalali górny oraz dolny poziom wydobycia tak aby utrzymać cenę ropy naftowej na satysfakcjonującym poziomie który jest korzystny dla wszystkich zainteresowanych. Jak życie jednak pokazało, co jakiś czas ktoś wyłamuje się z tego układu, tak więc na rynku ropy naftowej nadal będzie rządził chaos, a struktura cenowa rynku ropy naftowej pokazała, że co raz więcej do powiedzenia mają jednak spekulanci giełdowi a nie kraje wydobywające ropę naftową. Każdy kraj w zależności jaką technologię wydobywania ropy naftowej stosuje ma swój prywatny próg opłacalności. Oczywiście im bardziej przestarzała technologia którą stosuje dana firma tym koszta wydobycia ropy wyższe.

Wpływ na koszta wydobycia ma również głębokość z jakiej wydobywa się ropę naftową oraz struktura geologiczna terenu. Różnica finansowa może wynosić nawet kilka dolarów za baryłkę a jeśli pomnożymy to przez miliardy baryłek ropy naftowej wydobywanej co roku daje to na prawdę astronomiczną kwotę pieniędzy.