Zaznacz stronę

Z pewnością wielu posiadaczy samochodów słyszało o ozonowaniu samochodów. Być może nawet samodzielnie lub korzystając z serwisu ozonowali swój samochód. Ale pojawia się pytanie, czy wszyscy właściciele samochodów z klimatyzacją wiedzą czym jest ozon, jakie ma on właściwości i jakie korzyści płyną z ozonowania samochodu? Postaramy się więc te kwestie trochę przybliżyć.

Czym jest ozon i jakie ma właściwości?

Ozon jest niezwykle reaktywnym gazem oznaczonym symbolem O3. Ma bladoniebieską barwę i specyficzny zapach. Ozon powstaje w atmosferze, kiedy trwała trzy cząsteczkowa postać tlenu zostanie rozszczepiona na dwa atomy. Atomy te reagują z tlenem cząsteczkowym, łączą się i tworzą ozon. Aby atomy tlenu mogły zostać rozbite muszą zostać spełnione pewne warunki. Muszą wystąpić wyładowania elektryczne bądź musi mieć miejsce promieniowanie nadfioletowe. Związek ten ma bardzo silne właściwości dezynfekujące. Działa bakteriobójczo, zabija także bakterie, likwiduje obecne w powietrzu alergeny, grzyby i pleśnie. Istnieje możliwość sztucznego wytworzenia ozonu w urządzeniach zwanych ozonatorami. Urządzenia te mogą zostać wykorzystane do oczyszczenia klimatyzacji samochodowej, ale także do oczyszczenia powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Urządzenia te mają różną moc. W zależności od tego, jak bardzo są wydajne w ciągu sześćdziesięciu minut mogą usunąć od czterystu do sześciuset miligramów zanieczyszczeń, które znajdują się w samochodowej klimatyzacji.

Jak powinno przebiegać ozonowanie samochodu?

Zabieg ozonowania klimatyzacji i wnętrza samochodu powinien być przeprowadzany wyłącznie w zamkniętym samochodzie. Niskie stężenie ozonu – a takie wytwarzają ozonatory – jest całkowicie bezpieczne, jeśli będziemy pamiętali, że należy pozamykać w samochodzie okna i drzwi i opuścić pojazd przez włączeniem ozonatora. Ozonator włączy się sam. Ponieważ istnieje możliwość ustawienia czasu pracy ozonatora po zakończeniu ozonowania urządzenie wyłączy się automatycznie. Zabieg ozonowania jest bezpieczny dla osób chorych na astmę, dotkniętych alergią wziewną oraz dla osób nadwrażliwych na substancje chemiczne. Po zakończeniu ozonowania należy pootwierać w samochodzie okna i drzwi i dokładnie wywietrzyć samochód. Po około trzech dniach od ozonowania zapach ozonu powinien być już zupełnie niewyczuwalny.

Co nam daje ozonowanie samochodu?

Ozonowanie to na chwilę obecną najbardziej skuteczna metoda pozbycia się z auta przykrego zapachu. Ozonowanie usunie także zarodniki, grzyby, wirusy i bakterie, których z pewnością w układzie klimatyzacyjnym naszego auta nie brakuje. Uwalniając klimatyzację ze znajdujących się w niej drobnoustrojów, dbamy o komfort podróżowania, ale także o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Ozonowanie nie tylko nie wpływa negatywnie na nasz organizm, ale także na środowisko, w którym żyjemy. Nie ma w chwili obecnej środka dezynfekującego, który można nazwać zupełnie nieszkodliwym i podlegającym biodegradacji, a jednocześnie działającego bardzo silnie – dlatego też ozonowanie ma zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Ozon rozpada się bowiem na czysty tlen.